1 Червень 2021
Попри пандемію COVID-19 задоволеність пацієнтів комунікацією з сімейними лікарями у Харківській області зросла. Такі дані отримали соціологи за результатами опитування, проведеного у березні-квітні 2021 року, на в кількох населених пунктах Харківської області.
Соціологічне дослідження проводилося громадською організацією «Агенція змін «Перспектива» спільно з ГО «Українська експертна ліга» в рамках проекту «Ефективна первинна медицина в громаді».
Так, за результатими дослідження, в середньому 79 % мешканців Харківської області задоволені рівнем медичного обслуговування на первинній ланці медицини за різними критеріями (комунікація, інформація, організація надання послуг). Не задоволені – лише 6 %. Перша хвиля опитування, проведеного за тим же інструментарієм, у червні 2019 року, показала нижчий рівень задоволеності.
Аналіз даних за 2019 та 2021 рр. показав, що на задоволеність пацієнтів взаємодією з лікарем найбільше впливає довірчість бесіди лікаря з пацієнтом та уважність до проблем пацієнта. Пріоритетні показники рівня задоволеності взаємодією лікар-пацієнт порівняно з 2019 роком змінилися на третій ланці. Якщо 2019 на якість спілкування впливала зацікавленість особистою ситуацією пацієнта, то тепер — швидке полегшення стану.
83,8% опитаних вважають, що лікар приділяв їм достатньо часу на прийомі (2019 року — 77, 4 %). 79,3% відмітили, що лікар сприяв довірчості бесіди (2019 року — 69,5 %), а 79,2 зазаначили, що сімейний лікар виявляв зацікавленість їньою особистою ситуацією (2019 року — 69,5%).
71 % респондентів заявили, що задоволені інформацією, яку надає лікар під час візиту: пояснює цілі обстежень та сенс призначених ліків чи аналізів, роз’яснює про хвороби та симптоми тощо. Проте 8,3 % вважають, що не отримують необхідної інформації.
Щодо рівня задоволеності взаємодією пацієнтів з медичними закладами, то 85,3 % респондентів відмітили доброзичливість і ввічливість персоналу. 78 % – підтвердили наявність можливості запису на прийом по телефону або через інтернет. 77,8 % опитаних високо оцінили швидке отримання допомоги при невідкладних проблемах зі здоров’ям.
Найбільший негатив серед людей — 10 % незадоволених — провокує неможливість поговорити з лікарем телефоном. 2019 року — це була необхідність очікувати прийому у черзі під кабінетом.
Більше половини мешканців Харківщини (63,8 %) задовільно оцінює своє здоров’я, 25,8 % — позитивно і лише 5,8 % — як погане. А от кількість пацієнтів, які мають звичку звертатися до лікаря без скарг на здоров’я для проведення профілактичного обстеження зменшилася з 47,9 до 42,6% . 29,4 % опитаних не звертаються по профілактику взагалі.
Встановлено, що серед тих, хто частіше відвідує лікаря, встановлюється більш довірливе спілкування з сімейним лікарем.
Якщо 2019 року майже 3/4 респондентів (74,2 %) дотримувалися призначеної схеми лікування і лише 5,3 % —ні. 20,5 % — «50 на 50», тобто виконували призначення не повністю. тепер, тобто 2021 року показник дотримання призначень знизився до 69,9 %, не дотримуються призначень 6 %, а 24,1 % — «50 на 50», тобто виконують призначення не повністю.
2019 року 78,1 % мешканців області віддавали перевагу порадам власного терапевта чи сімейного лікаря, а третина опитаних керувалася власним досвідом. Решта дослухалися до порад знайомих та родичів, або лікувалися за рекомендаціями з інтернету. Також 2 роки тому «порадам з інтернету» віддавали перевагу порівняно порадам родичів та інших лікарів, тепер пріоритет інтернету та родичів замінив інший лікар, а у цілому за масивом віддають перевагу порадам сімейного лікаря 82,1 % , і лише третина опитаних намагається спиратися на власний досвід.
Соціологи опитали 1300 людей. Як і 2019 року до вибірки потрапили мешканці Пісочинської ОТГ, міста Дергачі, смт. Мала Данилівка, міста Вовчанськ, Золочів, смт. Нова Водолага, міста Балаклія, Ізюм та Куп’янськ — від 18 років і старші. Оцінка здійснювалась не за результатами окремого візиту, а в цілому за останні 12 місяців. Дослідження проводилося за допомогою адаптованого та розширеного інструменту EuroPEP.
Вибірка репрезентативна за віком, статтю, регіонами і типом поселення. Опитування проходило у формі самозаповнення у ЦПМСД та через онлайн-опитування. Статистична похибка без врахування дизайн-ефекту становить ± < 2,8%